niedziela, 18 marca 2018

Napoleonka ze słonym karmelem

Pyszne ciasto, które robi się szybko, prosto i w dodatku bez użycia piekarnika? Tak, to możliwe! Takim właśnie ciastem jest napoleonka. W oryginalnym przepisie  przygotowuje się ciasto francuskie, w wersji bez pieczenia wystarczy trochę herbatników lub krakersów, dla złamania słodkości śmietanowego kremu. 

Do naszego ciacha dodatkowo użyliśmy gotowej masy korówkowej oraz odrobiny soli, dzięki czemu powstał słony karmel. :) Oczywiście kajmak możemy zrobić sami, jednak dzisiaj chodziło nam o uzyskanie pysznego deseru przy jak najmniejszym nakładzie pracy i w jak najkrótszym czasie.




SKŁADNIKI:
  • 1,5 dużej paczki herbatników (ok. 250 g)
  • 0,5 puszki masy kajmakowej (ok. 200 g)
  • sól
  • 5 szklanek mleka
  • 250 g margaryny
  • 1 szklanka cukru
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 budyń waniliowy
  • 4 żółtka
 

Do garnka wlewamy 4 szklanki mleka, dodajemy cukier, margarynę i gotujemy na małym ogniu. Od czasu do czasu mieszamy, aby nie przypalić masy.

W miseczce mieszamy ze sobą resztę mleka, żółtka, budyń i mąkę. Można pomóc sobie blenderem, aby uzyskać gładką strukturę.

Formę wykładamy folią aluminiową lub spożywczą i układamy warstwę krakersów. Smarujemy je dość dokładnie cienką warstwą kajmaku i solimy. Ilość soli zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz smaku krakersów. 

Kiedy zawartość garnka zacznie wrzeć wlewamy do niego budyniową mieszankę i energicznie mieszamy, do zgęstnienia całości. Nastąpi to dość szybko. Mieszamy do momentu, aż na powierzchni pojawią się pęcherzyki powietrza. Wyłączamy krem.

Do formy z krakersami i kajmakiem wlewamy ostrożnie gorącą masę budyniową i rozprowadzamy równomiernie. Od razu przykrywamy warstwą krakersów, starając się, aby były ułożone w ten sam sposób co na dnie. 

Zostawiamy do wystygnięcia w temperaturze pokojowej lub chłodnym miejscu. Dopiero wtedy wkładamy do lodówki na minimum godzinę, a najlepiej na kilka.

Krakersy pod wpływem ciepła staną się miękkie, ale nie namokną za bardzo, dzięki czemu napoleonka dobrze się kroi.

Wedle uznania podajemy posypane cukrem pudrem.




Smacznego!

12 komentarzy:

  1. oj by mi posmakowała :)

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo mi sie podoba Twoja wersja napoleonki

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetna wersja napoleonki, chętnie spróbuję :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo lubimy to ciasto i teraz sobie zdałyśmy sprawę, że już dawno go nie jadłyśmy <3

    OdpowiedzUsuń
  5. Wygląda bardzo apetycznie. Zjadłabym na deserek:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwielbiam napoleonki, a takiej wersji jeszcze nie jadłam. Lubię próbować nowe rzeczy i chętnie sprawdzę ten przepis :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Pyszna, muszę koniecznie wypróbować :-)

    OdpowiedzUsuń
  8. Muszę przyznać że takiej nie jad.lam ale jadałam na ciście francuskim lekko słonawym i całkiem dobra była :)

    OdpowiedzUsuń